WKRÓTCE KONKURS NA SPONSORA TYTULARNEGO KRAKÓW ARENY

7 czerwca 2014

Kraków, 7 sierpnia, 2014 r. – Wkrótce, Agencja Rozwoju Miasta S.A. rozpocznie procedurę wyłonienia sponsora tytularnego dla Kraków Areny – największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Właściciel Kraków Areny przewiduje, że na jesieni tego roku poznamy zwycięzcę konkursu, który objąłby prawa do nazwy krakowskiej hali.

ARM SA kończy prace nad przygotowaniem szczegółowych zasad udziału w konkursie. Wszystkie informacje o procedurze składania ofert, zostaną opublikowane na stronie internetowej www.krakowarena.pl oraz www.arm.krakow.pl.

Przedmiotem konkursu będzie prawo do nazwy (tzw. naming rights) największego i najnowocześniejszego krytego obiektu widowiskowo-sportowego, który obecnie nosi nazwę Kraków Arena. Proces ten będzie polegać na udostępnieniu sponsorowi miejsca w nazwie obiektu za ustaloną kwotę. Swoją nazwę zwycięzca konkursu będzie mógł używać przez określony czas. Sponsorami tego typu obiektów zostają najczęściej duże przedsiębiorstwa, a umowy naming rights są zazwyczaj umowami wieloletnimi.

Nabycie naming rights to transakcja korzystna dla obu stron. Dla sponsorów jest sposobem budowy wizerunku firmy. Poprzez zakup praw do obiektu użyteczności publicznej firmy są odbierane jako podmioty stabilne, nowoczesne, angażujące się w sprawy lokalnej społeczności. Zyskują także na promocji swojej marki, którą zapewnia obecność nazwy firmy przy organizowanych w obiekcie wydarzeniach. Z kolei właściciel obiektu, obok stabilnego finansowania, które umożliwia mu dalszy rozwój i rozbudowę portfolio imprez oraz infrastruktury, zyskuje także prestiż oraz nowoczesny wizerunek profesjonalnie zarządzanego obiektu, który tętni życiem przez znaczną część roku.

O wartości praw do nazwy decyduje kilka zasadniczych czynników: wizerunek obiektu oraz jego obecność w środkach masowego przekazu, potencjał miasta/regionu, w którym się on znajduje, wielkość oraz możliwości obiektu, a także ilość i rodzaj organizowanych w nim imprez. To właśnie te czynniki przede wszystkim brane są pod uwagę przy określaniu wartości kontraktu. To one też decydują przy ustalaniu długoterminowych korzyści dla obu stron umowy.

Mimo, iż Kraków Arena w pełni funkcjonuje dopiero od maja tego roku, stała już się dobrze rozpoznawalna nie tylko w Polsce. Obiekt może się poszczycić atrakcyjnymi wydarzeniami, które się w nim odbyły, jak i wkrótce będą w nim gościć. Na otwarcie zabrzmiała tu Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą znanego amerykańskiego dyrygenta Erika Ochsnera, w ramach koncertu muzyki filmowej studia Pixar. Z kolei 20 czerwca br. polska drużyna siatkarzy wygrała w krakowskiej hali z reprezentacją Brazylii w ramach Ligi Światowej, a pod koniec czerwca br. obiekt gościł Marcina Gortata, który wraz z drużyną celebrytów zagrał mecz pokazowy. Wszystkie te imprezy cieszyły się ogromną popularnością, o czym świadczyły pełne trybuny widzów, których za każdym razem było blisko 15 tysięcy.

Jednak największe wydarzenia dopiero nadchodzą. Już za chwilę siatkarski Memoriał im. Huberta Wagnera i Mistrzostwa Świata, a Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej w 2016 r., gale boksu i turnieje tenisowe to część atrakcji dla kibiców sportowych w najbliższych kilkunastu miesiącach. Imponująco wygląda także kalendarz koncertowy Kraków Areny. Począwszy od listopada tego roku zagoszczą w niej Michael Bublé, Elton John, Slash, Bryan Adams, Ennio Morricone, Katy Perry i wielu innych artystów, których kontrakty są obecnie finalizowane.

Nie tylko wielofunkcyjność wyróżnia Kraków Arenę spośród jej konkurencji. Ten nowoczesny obiekt – przystosowany do potrzeb aż 17 dyscyplin w randze MŚ – ma również świetne zaplecze biznesowe. Obok sal konferencyjnych i komfortowych lóż, które znajdują się w prestiżowej Strefie VIP Kraków Areny, obiekt ten jest świetnie przygotowany do organizacji dużych targów, imprez wystawienniczych, jak i konferencji branżowych.

***

Kraków Arena to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy, którym zarządza Agencja Rozwoju Miasta S.A. Tylko nieliczne hale oferują tak rozwiniętą infrastrukturę; 15 tys. miejsc siedzących na na trybunach, docelowo nawet do 9 tys. miejsc stojących na płycie przed sceną, przy łącznej pojemności hali blisko 20 tys. osób. Wielofunkcyjny charakter Kraków Areny umożliwia organizowanie w niej wielkich i złożonych scenicznie widowisk. Mogą się w niej także rozgrywać zawody w co najmniej 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata. Wśród nich są: badminton, boks, curling, gimnastyka akrobatyczna i artystyczna, halowa piłka nożna, hokej, koszykówka, lekkoatletyka, łyżwiarstwo figurowe, piłka siatkowa, piłka ręczna, sporty walki, sporty ekstremalne, tenis ziemny, tenis stołowy, zawody hippiczne, sportowe zawody taneczne. Obiekt posiada również największy tego typu ekran LED na świecie opasający elewację głównej hali na długości 0,5 km.