6. Wielka Lekcja Ekologii

KRAKÓW W DOBRYM KLIMACIE!

6. Wielka Lekcja Ekologii

25 września 2022 r. (niedziela)

Plener przy TAURON Arenie Kraków

godz. 11:00-16:00

Wstęp wolny!

Wielka Lekcja Ekologii powraca do TAURON Areny Kraków! Tegorocznej, już szóstej edycji wydarzenia towarzyszy hasło: „Kraków w dobrym klimacie”, które jest też nazwą miejskiej kampanii informacyjno-promocyjnej. Kampania została podzielona na cztery działy tematyczne, skupiające się wokół żywiołów: powietrza, ognia i energii, wody oraz ziemi.

Celem Wielkiej Lekcji Ekologii zawsze było pokazywanie krakowianom proekologicznych działań miejskich spółek komunalnych Miasta Krakowa oraz innych podmiotów publicznych i prywatnych. Tym razem będzie to wydarzenie plenerowe, do udziału w którym zapraszamy całe rodziny: dzieci, dorosłych i seniorów. Na każdą z tych grup czekać będzie mnóstwo atrakcji.

 

Na parkingu od strony Parku Lotników Polskich stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy. W strefie wystawienniczej położonej na terenach zielonych znajdzie się kilkanaście stanowisk, przygotowanych przez spółki i jednostki miejskie oraz Partnerów. Osoby, które odwiedzą tematyczne namioty i zbiorą odpowiednią liczbę pieczątek, będą miały możliwość otrzymania darmowych sadzonek ziół kuchennych.

 

Świetną ofertę dla najmłodszych przygotowało jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, które tym razem zaprosi dzieciaki do udziału w warsztatach ekologiczno-przyrodniczych „Pomaluj mój świat”, podczas których uczestnicy zdobędą zielony barwnik (chlorofil) i użyją go do kolorowania liści. Dowiedzą się także, jak rozpoznawać gatunki drzew i wezmą udział w grach i zabawach przyrodniczo-edukacyjnych: „Leśne domino” czy „Przyrodnicze kółko i krzyżyk”.  Najbardziej aktywni będą mogli przystąpić do gry w chowanego z borsukiem, rzekotką i puszczykiem.

 

Na warsztaty kreatywne, poświęcone zielonej energii (np. wiatrowej) zaprosi najmłodszych jednostka miejska Klimat – Energia – Gospodarka Wodna. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w budowie recyclingowych modeli wiatraków. Doradcy ds. klimatu i środowiska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu pomogą poszerzyć wiedzę na temat zmian klimatu i sprawdzić ją w quizie z klimatycznym z nagrodami.

 

Z kolei Wydział Kształtowania środowiska UMK przygotował dla zwiedzających warsztaty, które nauczą, jak zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami, czym i kiedy możemy dokarmiać dzikie ptaki oraz jak odpowiedzialnie przygotować się do adopcji zwierząt ze schroniska.

Na wydarzeniu nie zabraknie także przedstawicieli krakowskiego środowiska młodych naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy zaprezentują m.in. model turbiny wiatrowej, łódź i samolot solarny.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zorganizuje stoisko edukacyjne, przy którym będą się odbywały konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów. Będzie można też uzyskać wszelkie informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Dodatkowo zostanie ustawione Eko-Pudełko, czyli  pojemnik na drobne elektroodpady. Krakowski Holding Komunalny pokaże jak działa i co to jest „odpowiedzialne spalanie śmieci”. Wyjaśni na przykładzie o co chodzi z filtrowaniem spalin (filtrujemy zabrudzoną wodę przez ręcznie zrobione filtry warstwowe), wyjaśni do czego można użyć energii powstałej z spalania. Zaprezentuje turbinę parową i generowanie prądu przy użyciu zimnej pary. Na młodsze dzieci czeka zabawa suchym lodem,  pszczółki czyli pasieka obok spalarni, ul, kwiaty, sztuczna trawa oraz możliwość zrobienia własnej pszczółki.

Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa będzie czekać na Was mnóstwo eko-atrakcji i ciekawostek. W galerii na kropli stworzycie unikatowe eko torby oraz obrazki z wizerunkiem kropelki. Podczas edukacyjnej gry ruchowej dowiecie się ,,Co się w ścieku nie mieści”. Dla wszystkich spragnionych dostępna będzie dobra woda prosto z kranu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stworzy stanowiska edukacyjne, na którym dowiemy się co to jest ciepło, skąd się bierze, i jak należy obchodzić się z ogniem?”; „Jak się miesza woda ciepła z zimną”? oraz „Układamy rurociąg”. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zaprezentuje najnowocześniejszy autobus ze swojego taboru.

Na stanowisku Ogrodu Doświadczeń im. S Lema, oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki, będzie można prowadzić obserwacje pod mikroskopami. Będzie można obejrzeć: mikroorganizmy z oczyszczalni ścieków, które zjadają nasze odpady, pyłki roślinne będące przyczyną alergii, tkankę roślinną i grzybową,  owady w powiększeniu.

TAURON Polska Energia przywiezie Bezpieczniki TAURONA czyli  eksperymenty i ciekawe doświadczenia, które zawsze skupiają rzesze dzieciaków. Dodatkowo dzieci będą mogły spotkać się z Tauronkiem. Firma Decathlon zaprosi na Lekcje z serwisantem: „jak naprawiać, a nie wyrzucać?” oraz przedstawi proces produkcji produktów z linii ecodesign. Decathlon zorganizuje też warsztaty – dzieci będą mogły zrobić zabawki dla piesków. Przedstawione zostaną zasady urban mobility czyli możliwości korzystania z hulajnóg – co znacznie zmniejsza ślad węglowy.

W policyjnym miasteczku edukacyjno-profilaktycznym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zaprezentowane zostaną materiały profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym te proekologiczne. Na najmłodszych będą czekały atrakcje takie jak: balony, naklejki, malowanki, ulotki, zakładki, plany lekcji, tatuaże ze smokami oraz odciski linii papilarnych.

W trakcie Wielkiej Lekcji Ekologii dorośli mieszkańcy będą mieli okazję lepiej poznać dostępne w Krakowie programy dotacyjne, np. Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, Program rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia tj. Program Mój Prąd czy ulga termomodernizacyjna. Na stanowisku Wydziału ds. jakości powietrza będzie także można uzyskać pomoc w skompletowaniu wniosku dotacyjnego/rozliczeniowego w ramach Programu Czyste Powietrze.

Przez cały dzień goście będą mogli wypocząć na leżakach i korzystać z bogatej oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden. Zapraszamy wszystkich krakowian na bezpłatne atrakcje przy TAURON Arenie Kraków, już w najbliższą niedzielę od godziny 11!

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków S.A.

 

Partnerzy: Wydz. ds. Jakości Powietrza, Wydz. Kształtowania Środowiska, Wydz. Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Zarząd Transportu Publicznego, Krakowski Holding Komunalny S.A., Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, TAURON Polska Energia S.A, Koła naukowe Akademii Górniczo-Hutniczej, Muzeum Inżynierii i Techniki.