Spotkajmy się z Ekologią! 8. Wielka Lekcja Ekologii
Spotkajmy się z Ekologią!
Zapraszamy na 8. edycję Wielkiej Lekcji Ekologii
Start: 22 września (niedziela) godz. 11.00
Tereny Zielone TAURON Areny Kraków
Regulamin wydarzenia TUTAJ
W niedzielę, 22 września w godz. 11.00–17.00, na terenach zielonych wokół TAURON Areny Kraków odbędzie się ósma już Wielka Lekcja Ekologii. Tym razem wydarzenie przebiegnie pod hasłem „Spotkajmy się z ekologią”.
Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego będziemy się przyglądać szczególnie, nakłaniając mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania w przestrzeni miejskiej.
Wielka Lekcja Ekologii to plenerowe wydarzenie dla całych rodzin. W programie jak zwykle mnóstwo atrakcji przygotowanych przez jednostki i spółki miejskie, wydziały UMK a także podmioty zewnętrzne: konkursy, mini warsztaty, quizy tematyczne, porady, gry, animacje, lekcje i zabawy klimatyczne a także występy zespołów wokalnych i tanecznych na scenie plenerowej, działających pod egidą krakowskich domów kultury oraz prezentacje przedstawicieli krakowskich uczelni wyższych.
Dla miłośników jednośladów przygotowano punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego). Policjanci i strażnicy miejscy uczyć będą natomiast najmłodszych uczestników jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych i nie tylko rowerem.
W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA zaprezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy). Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pokaże natomiast nowoczesne pojazdy wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście, a także zorganizuje konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów.
Można będzie poznać również pojazdy przyszłości: uczestnicy zobaczą autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego (Koło Naukowe Akademii Górniczo-Hutniczej).
Na uczestników czekać będą quizy transportowe i nie tylko, stanowisko do obserwacji chmur, zadania plastyczne dla dzieci dotyczące transportu, zadania klimatyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Doradczynie ds. klimatu i środowiska UMK), a także EduStrefa InPost Green City a w niej m.in. park praw natury, ścianka interaktywna i gra memory. Fundacja Nausika zaprezentuje festiwalowe wersje klimatycznych gier edukacyjnych „Perspektywy Klimatyczne” oraz „The Golden Sun”.
Doświadczenia fizyczne i chemiczne, prezentujące zasady działania OZE – mini panele fotowoltaiczne i zasadność termomodernizacji – domki demonstracyjne z grzałkami i kamerą termowizyjną zaprezentują Columbus Energy, Carbon Footprint Foundation i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki.
Na stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie chętni otrzymają porady dotyczące profilaktyki, zasad racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej, komponowanie zdrowych posiłków oraz informacje o szczepieniach ochronnych.
Przez cały czas trwania wydarzenia na stoiskach informacyjno-edukacyjne uczestnicy za wykonane zadania tradycyjnie będą mogli kolekcjonować pieczątki. Na najwytrwalszych czekać będą ekologiczne upominki: aromatyczne zioła i mini dynie z instrukcją, jak wykorzystać nasiona, miąższ i skorupę. Przez cały czas trwania imprezy działać będzie strefa food trucków na terenie Arena Garden oraz kawiarnia.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków S.A.
Partnerami wydarzenia są: Krakowski Holding Komunalny SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA; Wodociągi Miasta Krakowa SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie; Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; AGH Solar Boat Team, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Decathlon, TAURON Polska Energia, InPost Green City, Carbon Footprint Foundation i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki.
Wynajmij przestrzeń na Twoje wydarzenie
tel.: +48 739 455 600
Skontaktuj się z Działem Sprzedaży!
Wszystkim uczestnikom wydarzenia przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na obowiązujące zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z trwającymi remontami. Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.mpk.krakow.pl.
W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe:
TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju – obecnie zatrzymują się na nim tramwaje linii: 1, 14, 22, 62 (nocna) i autobusy nr 128, 662 (nocny).
TAURON Arena Kraków Wieczysta – obecnie zatrzymuje się na nim tramwaje linii: 4, 5, 9, 10, 44, 49, 52, 64 (nocna) i autobusy: nr 124, 128, 424, 664 (nocny).
TAURON Arena Kraków (przystanek autobusowy przy obiekcie) – zatrzymuje się na nim autobus linii 128.
Przy TAURON Arenie Kraków zamontowane są stojaki rowerowe, wyznaczone są także wyznaczone miejsca do postoju elektrycznych hulajnóg.
W dniu wydarzenia czynny będzie parking TAURON Areny Kraków, płatny 12 zł. Parking można opłacić przed wyjazdem w parkometrze lub za pośrednictwem strony https://sklep.arenakrakow.pl/.