5. Wielka Lekcja Ekologii
KRAKÓW W DOBRYM KLIMACIE!
5. Wielka Lekcja Ekologii
16 maja 2022 r. (poniedziałek)
godz. 9:00-16:00
Wstęp wolny!
Wejście do obiektu: nr 1 (od strony ul. Lema)
Wielka Lekcja Ekologii powraca do TAURON Areny Kraków! Tegorocznej, już piątej edycji wydarzenia towarzyszy hasło: „Kraków w dobrym klimacie”, które jest też nazwą miejskiej kampanii informacyjno-promocyjnej. Kampania została podzielona na cztery działy tematyczne, skupiające się wokół żywiołów: powietrza, ognia i energii, wody oraz ziemi.
W trakcie edukacyjnego wydarzenia, które odbędzie się 16 maja (poniedziałek), uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. miejskie jednostki i spółki, naukowcy oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa. Warto rozpocząć poniedziałek w dobrym klimacie i dowiedzieć się co możemy zrobić dla planety, bo jak podkreślają naukowcy, nie ma Planety B, a przyszłość jest w naszych rękach!
Na płycie Areny Głównej powstanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy, m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne, koparka ssąca, radiowozy, autobusy i radiowóz elektryczny.
Regulamin wydarzenia jest dostępny TUTAJ.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
SegregujeMY i mówimy o znaczeniu gospodarowania odpadami, dlatego:
- podczas Lekcji zaprezentujemy wystawę recyklingową złożoną z prac uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie im. Kornela Makuszyńskiego, którzy z odpadów zrobili króliki, jeże i inne wyjątkowe eksponaty;
- zachęcamy do odwiedzenia stoiska przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, które zaprezentuje nowoczesne pojazdy wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne;
- zorganizujemy specjalne stoisko edukacyjno-informacyjne dla dzieci i dorosłych, gdzie będą prowadzone edukacyjne warsztaty upcyklingowe oraz konkursy dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów, a wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.
SadziMY, dlatego:
- za odwiedzenie odpowiedniej ilości stoisk na płycie Areny Głównej, zebranie odpowiedniej liczby pieczątek i udzielenie poprawnej odpowiedzi w konkursach i quizach otrzymacie sadzonki roślin;
- zaprosiliśmy do udziału Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który na co dzień dba o jakość terenów zielonych, tworzenie nowych parków i zazielenianie skwerów, a podczas 5. Wielkiej Lekcji Ekologii zaprosi Was do stoiska informacyjnego, w którym zaprezentuje życie miejskich gatunków zapylaczy korzystających z łąk kwietnych. Każdy będzie mieć okazję, aby choć przez chwilę zostać zapylaczem roślin/kwiatów i na własnych „skrzydłach” przekonać się, ile przygód czeka na każdej krakowskiej łące kwietnej.
OszczędzaMY wodę, dlatego:
- zachęcamy do odwiedzenia stoiska Wodociągów Miasta Krakowa, gdzie będzie na Was czekać mnóstwo ekologicznych atrakcji i ciekawostek. Zobaczycie jak działa koparka ssąca oraz pojazd służący do monitoringu sieci kanalizacyjnej. W galerii na kropli stworzycie unikatowe eko-torby oraz obrazki z wizerunkiem kropelki. Podczas edukacyjnej gry ruchowej dowiecie się ,,Co się w ścieku nie mieści”. Dla wszystkich spragnionych dostępna będzie dobra woda prosto z kranu. Zapraszamy do wspólnej zabawy i edukacji z Wodociągami Miasta Krakowa!
- Warsztaty: (obowiązywały zapisy – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane) Dodatkowo zapraszamy do udziału w warsztatach edukacyjnych – „Akademia Kropelki”, będących jednym z kilku programów prowadzonych w ramach Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa.„Akademia Kropelki” to autorski projekt warsztatów kształtujący postawy ekologiczne wśród najmłodszych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Scenariusz warsztatów zgodny jest z założeniami przyjętymi w podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji przyrodniczej.
OddychaMY, więc skupiamy się na temacie jakości powietrza, efektywności energetycznej i ekologicznym transporcie.
- Doradcy energetyczni z Referatu Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych (Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, Program rozwoju odnawialnych źródeł energii, Program STOP SMOG) oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia tj. Program Mój Prąd czy ulga termomodernizacyjna. Pomogą w skompletowaniu wniosku w ramach Programu Czyste Powietrze czy obowiązku składania deklaracji dot. źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
- Jak na Wielką Lekcję Ekologii przystało, będą także krzyżówki oraz kolorowanki o charakterze proekologicznym, zachęcające nawet najmłodszych krakowian do dbania o środowisko.
Podczas całego wydarzenia EdukujeMY! Jedną z najnowszych miejskich atrakcji edukacyjnych będzie „Gra z klimatem”, która przedstawia mapę Krakowa i promuje formę nauki przez zabawę. Trasa, którą porusza się uczestnik jest wypełniona szeregiem zadań obejmujących: zrównoważony transport, segregację odpadów, oszczędzanie wody, korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii, poznawanie przyrody i dbanie o zwierzęta. Gracz porusza się po planszy pokrytymi lateksową ekologiczną farbą pionkami wykonanymi z plastikowych butelek i przy pomocy kostki wykonanej z pianki ekologicznej. Na licealistów będą czekali m.in. członkowie kół naukowych Eko-Energia AGH, AGH Solar Plane i AGH Solar Boat Team, którzy zaprezentują jak można wykorzystać w 100% odnawialną energię słoneczną i dlaczego warto inwestować swój czas na naukę oraz tworzenie nowych technologii.
Na płycie głównej TAURON Areny Kraków pojawią się stanowiska przygotowane przez miejskie spółki i służby oraz fundacje:
- Krakowski Holding Komunalny udostępni urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprezentuje stanowiska edukacyjne: „Podpalamy pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze, i jak należy obchodzić się z ogniem?”; „Jak się miesza woda ciepła z zimną”? oraz „Układamy rurociąg”.
- Muzeum Inżynierii i Techniki przywiezie urządzenia z Ogrodu Doświadczeń (kręgle stacjonarne, piramida – układanka logiczna, wahadło magnetyczne, lustro składające twarze, tarcza spirala)
- Specjalne stoisko edukacyjne przygotuje również TAURON Polska Energia.
- Policja przywiezie symulator dachowania i miernik czasu reakcji, refleksomierz oraz atrakcyjną wystawę motoryzacyjną w miniaturze.
- Straż Miejska przygotuje stoisko profilaktyczne i konkurs dotyczący bezpieczeństwa – oczywiście z nagrodami.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zaprezentuje swój nowoczesny niskoemisyjny tabor.
- Na płycie tak jak w poprzednich edycjach stanie Mobilne Laboratorium, doświadczalne zestawy produkujące energię z wiatru i słońca oraz mikroinstalacje OZE. Stanowisko przygotowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Ponadto zapraszamy na stanowiska przygotowane przez pracowników Urzędu Miasta Krakowa i pozostałych partnerów:
📌 warsztaty prowadzone przez edukatorów z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” (klasy 1–3 i 4–6). Obowiązywały zapisy – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane;
📌 o zmianach klimatycznych prowadzone przez doradców ds. klimatu i środowiska (dla klas VII – VIII szkół podstawowych i licealistów). Obowiązywały zapisy – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane;
📌 gra klimatyczna typu LARP prowadzona przez Fundacja Edukacyjna Nausika (dla klas licealnych o profilach matematyczno-fizycznych oraz chemiczno-biologicznych). Obowiązywały zapisy – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane;
📌 prezentacja na temat mikroretencji (dla licealistów i / lub osób dorosłych). Są jeszcze dostępne miejsca na godz. 15:00 – zgłoszenia: zapisy@tauronarenakrakow.pl.
Dodatkowe informacje: www.facebook.com/events/303030938520550, www.klimat.krakow.pl, www.krakow.pl, www.tauronarenakrakow.pl.
Przez cały dzień goście będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, która działa przy TAURON Arenie Kraków od strony Parku Lotników Polskich. Na chętnych czeka Kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków S.A.
Partnerami są: Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, TAURON Polska Energia S.A., Fundacja Edukacyjna Nausika, Politechnika Krakowska, Muzeum Inżynierii i Techniki, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Eko-Energia AGH, AGH Solar Plane i AGH Solar Boat Team.