FMF Gala Muzyki Filmowej: Animacje
FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
Gala Muzyki Filmowej: Animacje
TAURON Arena Kraków
28 maja 2016 r., godz. 17:00
otwarcie bram: godz. 15:00
Koncert
Goście specjalni: John Powell, Harry Gregson-Williams, Heitor Pereira, Diego Navarro
FMF Young Talent Award
FMF Ambassador Award
Edyta Górniak — głos solo
Wioletta Chodowicz — sopran
Katarzyna Łaska — głos solo
Magdalena Wasylik — głos solo
Marcin Jajkiewicz — głos solo
Chór Polskiego Radia
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Frank Strobel – dyrygent
Diego Navarro — dyrygent
W sobotę (28 maja) zapraszamy do TAURON Areny Kraków na Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Tym razem zaprezentowane zostaną ścieżki dźwiękowe z filmów animowanych takich jak: Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż, Shrek, Mrówka Z, Artur ratuje Gwiazdkę, Sinbad: Legenda siedmiu mórz, Strażnicy marzeń.
Historia animacji jest dłuższa niż historia samego filmu i sięga przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy film animowany utrwalony na taśmie filmowej wyprodukowano w 1906 roku (Humorous Phases of Funny Faces), ale prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił w latach 30-tych wraz z założeniem wytwórni Walta Disneya oraz oddziałów animacji w takich wytwórniach jak Metro-Goldwyn-Mayer czy Warner Bros. Wśród studiów ważnych dla historii animacji nie można zapomnieć też o Hannie-Barberze (Scooby Doo, Miś Yogi), założonym przez Steve’a Jobsa PIXAR Animation Studios (pierwszy pełnometrażowy film w technice animacji komputerowej — Toy Story, obecnie Disney PIXAR), DreamWorks Pictures czy polskie wytwórnie Se-Ma-For z Łodzi (nagrodzone Oscarami Tango i Piotruś i Wilk, ale także Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola) oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (Bolek i Lolek, Reksio).
Muzyka tworzy nastrój
W filmach animowanych muzyka pełni szczególnie ważną rolę. Nie tylko towarzyszy akcji, ale także uczestniczy w jej budowaniu, tworzy nastrój, nadaje postaciom charakter, często w znacznie większym stopniu niż w filmach fabularnych. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Hansa Zimmera (Król lew, Madagascar, Książę Egiptu), Alan Silvestri (Ekspres polarny), Alexandre Desplat (Strażnicy marzeń), Alan Menken (Piękna i bestia, Mała syrenka, Zaplątani) i wielu innych. Muzykę do animacji nagrywają najlepsze orkiestry i wybitni soliści, zarówno sceny klasycznej oraz musicalowej, jak i rozrywkowej.
Goście w Krakowie
Zaproszenie do Krakowa na Galę Muzyki Filmowej: Animacje przyjęli tacy giganci muzyki do animacji, jak John Powell (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż, Kung Fu Panda) oraz Harry Gregson-Williams (Shrek, Opowieści z Narnii, Artur ratuje Gwiazdkę). Obydwaj kompozytorzy byli kiedyś członkami prestiżowej Remote Control Productions Hansa Zimmera i często ze sobą współpracują, czego efektem są ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Shrek, Uciekające kurczaki czy Mrówka Z. Muzyka do wszystkich trzech filmów zabrzmi podczas koncertu. Usłyszymy także suity z muzyką do obydwu części hitu DreamWorks Pictures Jak wytresować smoka oraz Epoka lodowcowa 2: Odwilż. Gregson-Williams przywiezie do Krakowa suity z takich filmów jak Sindbad: Legenda siedmiu mórz iArtur ratuje Gwiazdkę.
W Krakowie premierowo wykonana zostanie także suita z muzyką skomponowaną przez wieloletniego przyjaciela Festiwalu, Diego Navarro do animacji Paramount Picture —Odlotowa przygoda. W pracy nas soundtrackiem do Odlotowej przygody wspomagali Navarro dwaj laureaci FMF Young Talent Contest: Jan Sanejko i Matthijs Kieboom.
Muzyczny przebój Kolorowy wiatr z kultowej animacji Pocahontas wykona niekwestionowana gwiazda polskiej estrady, gość specjalny 9. FMF – Edyta Górniak.
Warto wiedzieć
9. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie organizowana przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic odbędzie się w dniach 24-30 maja 2016 r. Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.fmf.fm.
Informacje o biletach: www.fmf.fm.
W dniach 28-30 maja kasa nr 1 (Organizatora) będzie otwarta od godz. 12:00; kasa nr 6 (VIP TAURON Areny Kraków) od godz. 15:00.
Do dyspozycji gości będzie szatnia na poziomie A (płatna 2 zł).
Harmonogram koncertu
28 maja (sobota) – Gala Muzyki Filmowej – Animacje
Godz. 15:00 – otwarcie bram
Godz. 17:00 – rozpoczęcie koncertu
Godz. 18:30 – przerwa
Godz. 18:50 – koncert cz. 2
Godz. 20:00 – zakończenie koncertu
Parking: W TAURON Arenie Kraków dostępny jest parking w cenie 30 zł. 28 maja (sobota) będzie czynny od godz. 14:00.
Dojazd do TAURON Areny Kraków
Wszystkim uczestnikom wydarzenia przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.
Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.rozklady.mpk.krakow.pl. Informacje o możliwych utrudnieniach w ruchu są dostępne na stronie www.zikit.krakow.pl i www.kmkrakow.pl.
W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe: „TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju NŻ”;
„Wieczysta” (od strony ul. Mogilskiej/al. Jana Pawła II);
„TAURON Arena Kraków NŻ”.
Kontakt Strefy VIP TAURON
Areny Kraków
tel.: +48 733 376 080
Monika Wilk