Spotkajmy się ze sobą!
28 maja 2024
Cykl prelekcji dotyczących zdrowia psychicznego
6, 13, 20, 27 czerwca 2024 r. (czwartki)
Arena Coffee w Małej Hali
Wstęp wolny!
Nie obowiązuje rezerwacja/ ilość miejsc ograniczona
„Spotkajmy się ze sobą!” to projekt, na który złożą się cztery wydarzenia z zakresu zdrowia psychicznego, samoświadomości i rozwoju, które będą miały formę warsztatów i paneli skierowanych do szerokiego grona odbiorców – wstęp na spotkania w kawiarni Arena Coffee w Małej Hali TAURON Areny Kraków będzie darmowy. Każde z wydarzeń będzie poruszało ważny i bardzo aktualny problem, dotyczący m.in. chorób ze spectrum autyzmu, zagadnień lęku i strachu, emocji, codziennego stresu, aktywnego wspierania osoby w kryzysie życiowym czy zagadnienia związane z przemocą psychiczną w związkach z osobami z zaburzeniem osobowości. Wydarzenie wpisuje się w miejską kampanię #Ogarniam Życie.
Każde zagadnienie zostanie przedstawione i poprowadzone przez specjalistę w danej tematyce: psychologa, psychoterapeutę czy pedagoga, którzy na co dzień w swoich gabinetach pomagają osobom w potrzebie. Zgromadzona publiczność będzie mogła aktywnie zadawać pytania tak, by wszystkie spotkania były jak najbardziej efektywne dla zainteresowanych.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
6 czerwca 2024 r., godz. 18.00
„Autyzm. Bliski daleki świat”
Spotkanie zaprosi uczestników do prawdziwego świata autyzmu, pozwoli się zapoznać i oswoić z różnymi wymiarami spectrum. Wiedza, którą podzieli się prowadząca ma przede wszystkim odczarować tajemnice autyzmu, pokazać jego prawdziwe oblicza, wyposażyć w narzędzia do rozumienia istoty neuroróżnorodności.
Prowadząca: Monika Szubrycht – z wykształcenia polonistka, dziennikarka i neurologopedka. Autorka cyklu reportaży i wywiadów „Autyzm. Bliski daleki świat”, wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską „Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa” oraz książki „Szczęśliwe i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”. Współzałożycielka Fundacji Po Mojemu. Wspierająca Fundację Atypową. Współpracuje z serwisami: Hello Zdrowie i Kobieta.rp.pl. Prowadzi wykłady i szkolenia dotyczące spektrum autyzmu. Obecnie pracuje nad książką o kobietach w spektrum autyzmu.
***
13 czerwca 2024 r., godz. 18.00
„Lęk MI NIE straszny”
Otwarte warsztaty pedagogiczne, mające na celu przybliżenie przyczyn strachów i lęków, z jakimi mierzą się w dzisiejszych czasach dzieci i młodzież, jak je rozpoznać, ocenić ich zagrożenie i skutecznie sobie z nimi radzić. Na spotkaniu dowiemy się wspólnie:
- dlaczego strach i lęk to nie to samo?
- co jest denerwującego w stresie?
- czy internet straszy?
- co fobie mają wspólnego z dinozaurami?
- kiedy strach staje się naszym przyjacielem?
- kto lubi się bać?
- dlaczego boimy się emocji?
Prowadzący: Łukasz Gołąbek – pedagog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, pracujący na co dzień jako wychowawca w oddziale interwencyjnym domu dziecka. Specjalista prowadzący w zaciszu gabinetu indywidualne poradnictwo dla dzieci i rodziców, a także prelegent warsztatów skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.
***
20 czerwca 2024 r., godz. 18.00
„Narcyz / Psychopata. Kto jest kim i co to oznacza?”
Warsztat psychologiczny przybliżający i porządkujący temat zaburzeń osobowości: narcyzmu i psychopatii. W sposób zrozumiały, ale zgodny z badaniami i najnowszą literaturą przedmiotu, przybliży zakres wiedzy na temat tego:
- kim jest psychopata? / kim narcyz? – i dlaczego to tak bardzo się miesza?
- dlaczego „każda relacja to transakcja”- czyli wyznaczniki i fazy cyklu narcystycznej i psychopatycznej przemocy;
- technik manipulacji narcystycznej i psychopatycznej w związku;
- dlaczego pytanie: „Z jakiego powodu w tym tkwisz? Zostaw go.” – to najgorsze, co można powiedzieć ofierze narcyza i psychopaty?
- skutki narcystycznej i psychopatycznej przemocy, jak sobie z nimi poradzić;
- jak wspierać siebie lub osobę, która ma w swoim doświadczeniu relację z narcyzem lub psychopatą.
Prowadząca: Małgorzata Frankowska – psycholog, specjalność kliniczna, interwent kryzysowy w trakcie szkolenia. Pracuje z kobietami, które doświadczyły lub doświadczają przemocy psychicznej, pomaga zrozumieć doświadczenie cyklu narcystycznej i psychopatycznej przemocy, jego etapów i skutków psychologicznych. Wspiera na drodze w odbudowaniu siebie i zyskaniu samoświadomości. Ukończyła kursy (z certyfikatem i zaświadczeniem MEN) z zakresu: psychotraumatologii, psychoonkologii praktycznej, terapii: Skoncentrowana na rozwiązaniach, terapii zajęciowej, terapii schematów, terapia poznawczo-behawioralnej, wstępu do suicydologii i zarządzania zasobami ludzkimi.
***
27 czerwca 2024 r., godz. 18.00
„Depresja, kryzys, PTSD – jak się odnaleźć?”
Spotkanie będzie miało charakter wywiadu otwartego i poruszy tematykę depresji, kryzysu życiowego oraz zagadnień związanych z PTSD. Porozmawiamy o tym, jakie są psychologiczne objawy i wyznaczniki, co możemy w każdej z tych sytuacji zrobić sami dla siebie, lub dla osoby, która potrzebuje naszej pomocy. Dlaczego często depresja jest mylona z PTSD i co to dla nas oznacza.
Prowadzący:
Adam Grzanka – konferansjer, prezenter, twórca stand-up, muzyk i artysta kabaretowy. Kojarzony ze śmiechem i dobrym humorem, ale również w obszarze swoich zainteresowań ma kwestie związaną ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza zagadnieniem depresji
Małgorzata Frankowska – psycholog, specjalność kliniczna, interwent kryzysowy w trakcie szkolenia. Pracuje z kobietami, które doświadczyły lub doświadczają przemocy psychicznej, pomaga zrozumieć doświadczenie cyklu narcystycznej i psychopatycznej przemocy, jego etapów i skutków psychologicznych. Wspiera na drodze w odbudowaniu siebie i zyskaniu samoświadomości. Ukończyła kursy (z certyfikatem i zaświadczeniem MEN) z zakresu: psychotraumatologii, psychoonkologii praktycznej, terapii: Skoncentrowana na rozwiązaniach, terapii zajęciowej, terapii schematów, terapia poznawczo-behawioralnej, wstępu do suicydologii i zarządzania zasobami ludzkimi.
***
„Spotkajmy się ze sobą!” to wydarzenia organizowane w ramach obchodów 10-lecia TAURON Areny Kraków i jubileuszowego cyklu „Spotkajmy się w TAURON Arenie Kraków”.
Zakres omawianych zagadnień oraz format wydarzenia wpisuje się w prowadzoną przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa kampanię #Ogarniam życie.