TAURON ARENA KRAKÓW W BIAŁO-NIEBIESKICH BARWACH

30 października 2017

31 października (wtorek) przypada 99. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Z tej okazji, w godzinach wieczornych, TAURON Arena Kraków zaświeci się na biało-niebiesko.

Tego samego dnia miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Oprócz TAURON Areny Kraków na biało-niebiesko podświetlone zostaną również: Kładka Bernatka i Estakada Lipska – Wielicka.

Pokojowe przejęcie władzy

I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski – państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy.

W Krakowie symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. Dla uczczenia tego wydarzenia co roku dokonywana jest symboliczna zmiana warty i organizowany jest bieg sztafetowy, w którym bierze udział młodzież z najstarszych krakowskich liceów.

Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni gimnazjaliści i studenci.

Dodatkowe informacje o obchodach 99. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej są dostępne na stronie www.krakow.pl.